Laga Concept 1 jest moim autorskim projektem zrealizowanym w oparciu o komponenty Luxmana serii PD-200
Pierwszy egzemplarz takiego gramofonu wykonalem na prosbe oraz zamowienie znajomego ok. osmiu lat temu. Wtedy sam projekt wydawal sie co najmniej karkolomny. Oczekiwania byly dosc konkretne , gramofon mial posiadac nieodsprzeglona plinte masowa ,solidny naped bezposredni oraz stabilny talerz. Gramofon mial byc calkowicie manualny pozbawiony zbednych „bajerow” ale jednoczesnie powinien zwracac uwage swoim wygladem.
Pierwsze przemyslenia dotyczyly dwoch spraw , doboru materialu z jakiego powinna byc zrobiona plinta oraz komponetow napedu ,o ile kwestia komponentow zostala z wyboru zalatwiona dosc szybko ( posiadalem ,mozna powiedziec posiadam do dzis dosc pokazny zapas czesci do Luxmana serii 200). Natomiast wybor materialu na plinte nastreczal wiele problemow. Wykonanie w technologii „garazowej” solidnej plinty w technice warstwowej ( blacha olowiana i plyta MDF ) spalila na panewce . Majac na uwadze tak wady jak i zalety tego rozwiazania zdecydowalem sie wykonac plinte z kamienia naturalnego. Wybor padl na szwedzki granit, ktorego ciezar wlasciwy doskonale spelnial wymogi gramofonu masowego, niestety problemem w tym przypadku bywaja wzgledy akustyczno rezonansowe zwiazane ze struktura tego materialu. Dodatkowo zdecydowalem sie wywalic zasilanie na zwenatzrz w osobnej obudowie.
Jak widac na powyzszym zdjeciu wykonanie otworow montazowych w technice Water Jet nie sprawilo zbyt wielkich problemow. Gorzej bylo z odsprzegleniem aluminiowej plyty montazowej silnika ,ale udalo sie to osiagnac poprzez wklejenie takowej na „poduszce” akrylowo-sylikonowej.
Wiazki przewodow zostaly odpowiednio ekranowane a nastepnie po sprawdzeniu jakosci polaczen estetycznie ukryte w plycie granitowej.
Wylacznik glowny , przelacznik obrotow , regulacja pitch oraz uklad stroboskopowy znalazly miejsce w odpowiednich otworach montazowych. Plinta o wymiarach 485 x415 x 60 mm i ciezarze ok. 38 kg pozwala na montaz dwoch ramioon 9 ” w roznych konfiguracjach.
Jak widac na zdjeciach w tym egzemplarzu po prawej stronie zainstalowalem 9″ ramie TA-1 produkcji Micro zdemontowane uprzednio z Luxmana PD-272. W lewym gornym rogu widac rowniez ramie Micro MA-77 przebudowane we wlasnym zakresie. Modyfikacja polegala na usunieciu orginalnego mechanizmu antyskatingu, ktory nie uwazam za zbyt dokladny i zastapienie go klasycznym mechanizmem grawitacyjnym , w tym przypadku dodana zostala baza (Mount) pochodzaca z ramienia SME 3009 Mk.III oraz odpowiednio dobrany ciezarek lateralny.
Tak jak wspomnialem na wstepie najwieksze klopoty sprawilo dobranie odpowiednich nog ,ktore jednoczesnie stabilizowaly by ciezka konstrukcje przy jednoczesnej kompensacji „twardego brzmiemienia ” plinty granitowej. Pierwotne zastosowanie klasycznych nog gumowych ze sprezyna stalowa okazalo sie kompletnym nieporozumieniem. Gramofon byl malo stabilny ,nogi nie wytrzymywaly duzego ciezaru malo tego ,dzwiek byl „tempy ” pozbawiony jakiejkolwiek danamiki oraz finezji.
Zniechecony wielokrotnymi probami odstawilem projekt na kilka miesiecy . Przypadek sprawil ,ze bedac u mojej zony w praktyce ( jest ona stomatologiem ) zauwazylem pojemnik z niewakorzystanymi resztkami wypelnien amalgamatowych i to sprawilo ,ze doznalem olsnienia , problem nog zostal jak na zdjeciach widac rozwiazany ( i to jak!)
Zastosowalem nogi typu Spikes podobne do tych jak w kolumnach glosnikowych , z ta roznica ,ze zamiast podkladek stalowych wykonalem podobne w ksztalcie , absorbery amalgamatowe ( sam stop amalgamatu w tym przypadku nie wystarczyl trzeba bylo dodac jeszcze jeden skladnik ale wszystkiego nie podam wam na tacy, domyclcie sie sami co mam tutaj na mysli).
Rozwinieciem doswiadczen zdobytych podczas bodowy Laga Concept 1 jest model Laga Concept 2 wykonany w podobnej technice ale z dwoma osobnymi bazami granitowymi przystosowanymi do montazu ramion 13,5″ Wymiary 825 x 415 x 60 mm ,waga calosci to ok. 80 Kg
Podsumowujac ,powyzsze gramofony to napewno nie jakis wybitny High End ale raczej wyzsze okolice sredniej polki ,mimo to uwazam je za udane konstrukcje zapewniajace duzo przyjemnosci . Nietuzinkowy design jak sadze, sprawia ,ze obok swoich dobrych wlasciwosci akustycznych stanowic moga rowniez fajny element wystroju wnetrz.