Wybor tych trzech modeli rownoczesnie jest nieprzypadkowy, poniewaz moduly wykorzystane do ich budowy praktycznie sie pokrywaja a roznice sa niewielkie, co nie znaczy ,ze nieistotne.
Jest to bardzo dobry przyklad jak nawet niewielkie zmiany, czasami dodatek w postaci ciezszego talerza lub tez innego doboru bazy do montazu ramienia moze znaczaco wplynac na poprawe parametrow gramofonu.

Produkowane w pierwszej polowie lat osiemdziesiatych byly bardzo udana konstrukcja ,ktora mozna zakwalifikowac w gornym segmencie sredniej polki paskowcow Micro. Gramofony te wyposazone byly w servo silniki MHX-5F2RVM produkcji koncernu Matsushity (Technics)
Plinta wykonana z plyty MDF fornirowana naturalnym fornirem o wymiarach 510mm x 400mm x 50mm , os talerza wraz z lozyskami jest permanentnie zatopiona w oleju przekladniowym co zapewnia bardzo rownomierna prace (patent Micro)


BL-51 produkowany w latach 1980-84 , wazy ok. 12 Kg , posiada aluminiowy talerz odlewany cisnieniowo o wadze 1750 Gr.
W sprzedazy znajdowaly sie dwa warianty , kompletny gramofon wyposazony w ramiaczko
MA-701 w cenie ok. 1150 DM oraz sam naped w cenie ok. 900 DM.
Baza wykonana z jednej warstwy plyty MDF pozwalala na montaz ramiaczek do max. dlugosci 10,5„


Moj egzemplarz wyposazylem w ramiaczko wlasnej konstrukcji z prosta carbonowa rurka ze sprzegielkiem typu ADC co umozliwia montaz headshelli roznych firm stosujacych ten system np. Yamaha HF-800.
Dlaczego taka konfiguracja, z dwoch powodow, chcialem pojsc na ” calosc „i zamontowac cos o maksymalnej dlugosci 10,5” co by pasowalo wymiarami na powyzsza plinte, oraz miec mozliwosc zabawy i szybkiej wymiany roznych wkladek przy jednoczesnym zachowaniu TEM na poziomie ok. 10-12 Gr. prawie sie udalo TEM mojego ramiaczka to 12,85 Gr. (tutaj informacja na przyszlosc ,TEM bede zawsze podawal dla wkladki Pioneer MC-5 tak poprostu mam ustawiony algorytm).


BL-71 sprzedawany byl jako kompletny gramofon i wyposazony w ramiaczko MA-705 jak widac na zamieszczonych zdjeciach ramie sprawia wrazenie poteznego i ciezkiego co nie jest prawda ,MA-705 zbudowane jest tytanu co gwarantuje mimo „przyciezkiego” wygladu wrecz nieprawdopodobne TEM na poziomie 8-9 Gr. co w konfiguracji z headshellem H-808x stanowi bardzo wywazona konstrukcje. Dzieki dodanej pod osia aluminiowej podkladce aby uzyskac wiecej miejsca na grubszy talerz aluminiowy odlewany cisnieniowo o wadze 3300Gr. osiagnieto juz znaczaca roznice w stosunku do BL-51. (widac to na zdjeciu powyzej z lewej strony)




Jezeli chodzi o BL-77 to sprzedawany byl jako sam naped ze standardowa baza A-1201 (tutaj pytanie, jezeli czyta ten tekst rusznikarz lub pasjonat broni palnej ,producent podaje informacje, ze baza ta wykonana jest ze specjalnego stopu okreslanego jako „Gunmetal”,( stop brazu z dodatkiem cynku , cyny , olowiu oraz niklu). Egzemplarz w mojej kolekcji jest wersja japonska (spotkalem sie wylacznie tylko z tymi wersjami , aczkolwiek nigdzie nie znalazlem potwierdzenia ,iz ten model byl wylacznie produkowany na rynek kraju wschodzacego slonca) ja przerobilem go wlasnorecznie na 230V.
Podobnie jak w przypadku BL-71 konstruktorzy Micro zastosowali tutaj ten sam „myk” z podkladka pod osia talerza co daje mozliwosc zastosowania 3300 Gr. talerza aluminiowego odlewanego cisnieniowo , ale teraz uwaga spotkalem sie rowniez z egzemplarzami ktore posiadaja aluminiowe talerze calkowicie toczone a nie odlewane o wadze 3750 Gr. to juz potega jak na tego typu gramofon.
Nogi we wszyystkich trzech modelach to nogi typu MSB-8, ktore wykonane sa z plastiku z mozliwoscia plynnej regulacji wysokosci w zakresie ok. 20 mm, posiadajace gumowe absorbery typu pneumatycznego . W zwiazku z coraz wiekszymi problemami z pozyskaniem oryginalnych absorberow do moich egzemplarzy z powodzeniem stosuje wlasnorecznie skonstruowane absorbery membranowe wykonane z dwoch rodzajow gumy (twarda membrana oraz bardziej mieka guma na powierzchni kontaktowej z podlozem).




W mojej konfiguracji ponownie ramiaczko 10,5„ wlasnej produkcji bardzo podobne do tego z BL-51, ale to tylko rozwiazanie tymczasowe do wykonania zdjec , caly czas zastanawiam sie co w tym przypadku zamontowac, moze ktos z czytajacych ma jakies propozycje ,chetnie skorzystam. Moze bedzie to cos takiego?


Podsumowujac BL- 51 do jeden z najbardziej rozpoznawalnych na rynku paskowcow Micro ,podobnie jak w grupie gramofonow z napedem bezposrednim jest to model DD-8 .
Znakomity stosunek ceny do jakosci wykonania sprawia ,ze BL-51 jest nadal obiektem westchnien wielu milosnikow gramofonow.
W przypadku mniej zasobnych portfeli wielbicieli paskowcow Micro , to BL-71 ,a szczegolnie BL-77 moga stanowic alternatywe dla wyzszego modelu BL-91 mimo ,iz jest on juz zupelnie inna konstrukcja ,ktora mam nadzieje uda mi sie wam zaprezentowac wkrotce.