Micro Seiki DD-100

Najlepszy gramofon z wszystkich modeli Micro DD ?

Micro DD-100 zostal zaprezetowany na rynku japonskim w 1976 roku i byl produkowany przez nastepne trzy lata. Juz samo pojawienie sie na tego modelu wzbudzilo sensacje , z jednej strony chodzilo o „nowinki techniczne” zapowiadane dla tego modelu , z drugiej strony gramofon szokowal cena. W tamtym czasie 285.000 JPY ( ok.4000,00 DM ) budzilo wyobraznie , dla porownania powiem ,ze od dwoch lat Europe fascynowalo pojawienie sie w sprzedazy VW-Golf 1 ,ktory kosztowal wtedy 8800.00 DM).

Plinta o wymiarach 568 x 450 x 180 mm wykonana byla w technologi „kanapkowej” trzy warstwy plyty wiorowej przekladane dwoma arkuszami blachy olowianej dawaly wage 12 kg. Modul sterujacy ( Power Supply ) 470 x 120 x 92 mm , waga 5,4 kg.

Gramofon posiada bardzo mocny i duzy silnik pradu stalego zbudowany przez firme JVC Victor w technice PLL – OEQ (Phase Locked Loop) w wersji SM. Uklad sterujacy tego silnika jest wyposazony w oscylator krysztalowy ktory umozliwia permanentne a co za tym idzie bardzo precyzyjne okreslenie nie tylko predkosci obrotowej ale rowniez momentu obrotowego i pozycji katowej walu dzieki czemu uzyskujemy wartosc znieksztalcen na poziomie ponizej 0,012 WRMS

W koncowej fazie produkcji zastosowano zmodyfikowany silnik firmy JVC Victor PLL-OEQ-M-922 w wersji „H”

Panel wylacznika jest zintegrowany z dzwignia opuszczania ramienia , ktora dalej polaczona jest z winda za pomoca ciegla.

Modul sterujacy oraz zasilajacy znajduja sie w osobnej blaszanej obudowie polaczonej z plinta kablem ze zlaczem wielostykowym. Potezny ( jak na warunki gramofonowe) ” kapslowany ” transformator posiada dwa uzwojenia wtorne : zasilajace naped 39 V / 55VA oraz sterujace 8,4 V. Uklad sterujacy ma dwa zakresy pracy „konwencjonalny”gdzie regulacja obrotow odbywa sie mnualnie poprzez pokretla znajdukace sie na przedniej scianie obudowy, kazda predkosc 33,33 ; 45 oraz 78 obr./min posiada osobny potencjometr. Drugi zakres pracy sterowany „kwarcem” uruchamia sie za pomoca przelacznika ,ktory rowniez znajduje sie na przedniej scianie modulu sterujacego. Cala „elektronika ” sprawia wrazenie solidnie przemyslanej i zawarta jest na dwoch plytkach umieszczonych pietrowo obok transformatora.

Podobne uklady sterujaco- zasilajace zastosowano w blizniaczych modelach gramofonow MD-100 oraz DDL-150 ( pisze o tym w osobnych artykulach ) .Uklad sterujacy gramofonu MD-100 jest praktycznie taki sam , w przypadku DDL-150 roznica polega na tym , ze posiada on tylko dwie predkosci obrotowe 33,33 i 45 obr/min.

Przejdzmy teraz do ramienia , zastosowano tutaj praktycznie ” normalne” ramie MA-505 L ( 12 cali) w wersji Mk.I i nie byloby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie dodatkowe mozliwosci regulacji parametrow impedancji oraz pojemnosci bezposrednio w bazie ( Mount) ramienia . Baza ramienia obok automatycznego mechanizmu ustawania VTA lacznie z dzwignia zamka (Free-Lock) posiada rowniez przelaczniki regulujace poziom impedancji w zakresie 22 ; 33 ;58 kOm oraz przelacznik regulacji pojemnosci w zakresie 100 ; 200 ; 300 pF , dodatkowe polozenie tego przelacznika w pozycji „Direct” umozliwia powrot do wartosci fabrycznych ,takich jak w standardowym ramiaczku MA-505 Mk.I.

Talerz zastosowany w tym gramofonie posiada szerzej niespotykane dle napedow DD gabaryty , wykonany jako odlew cisnieniowy mieszanki cynkowo -aluminiowej przy o srednicy 40 cm ! osiaga wage 5,2 kg / 1500kg na cm2

Oslona wykonana z plexi jest rowniez potezna ,przy grubosci scianek 8 mm wymaga ogromnych zawiasow ” rurkowych” w wersji BL-91 L . W moim egzemplarzu wymienilem oslone na nowa ,zastosowanie polimetylanu akrylu pozwolilo na redukcje grubosci materialu do 4 mm , a co za tym idzie redukcje wagi o wiecej niz polowe. Znacznie lzejsza oslona pozwolila na rezygnacje z wielkich i szkaradnych ( przynajmniej moim zdaniem) zawiasow rurkowych na korzysc konwencjonalnych zawiasow typu DDL-60.

Podsumowujac Micro Seiki DD-100 uchodzi w ofercie Micro za najwyzszy model wsrod gramofonow z napedem DD. Na taka ocene zlozyly sie najprawdopodobniej dwie sprawy , z jednej strony jak na owe czasy astronomiczna cena jak rowniez fakt ,iz gramofon posiadal wiele nowinek technicznych , ktore wtedy dla konkurencji byly calkowitym zaskoczeniem. Jezeli chodzi o cene , to nie nalezy zapominac ,ze blizniacze konstrukcje Micro MD-100 oraz DDl-150 sprzedawane byly jako „gole ” napedy i wyposazenie tych modeli w odpowiednie ramiona rezultowalo bardzo zblizona cena.

Na pewno mozna powiedziec , ze DD-100 i modele blizniacze uchodza do dzisiaj za „naj” DD- napedow . Najwieksze i najciezsze plinty, najwieksze talerze , ramiona 12 calowe , najwyzsze ceny , najmocniejsze silniki itp , a niektorzy powiadaja ,ze duze nie jest piekne…