Micro Seiki DD-5 i DD-6
Oba gramofony z napedem bezposrednim powstaly w polowie lat siedemdziesiatych i byly przeznaczone tylko na rynek wewnetrzny (japonski).Byla to w tamtych czasach srednia polka w palecie gramofonow wytwarzanych przez tokijska firme.Cena wahala sie w granicach 55.000 JPY w przypadku DD-5 oraz 67.000 JPY kosztowal DD-6 Wymiary to odpowiednio 466x342x142 mm ,a waga gramofonow to ok. 9,5 Kg .Plinta w obu przypadkach wykonana jest ze sklejki.
Gramofony o ktorych teraz pisze znalazly sie nieprzypodkowo razem w jednym artykule , poniewaz technicznie konstrukcje sa bardzo podobne ,napedzane tym samym silnikiem pradu stalego wyprodukowanym przez firme Victor (JVC) OEM 5961 SM (pragne tutaj zaznaczyc ,ze w tamtym czasie Victor byl czescia koncernu Matsushita)
Cala elektronika (z wyjatkiem tranzystora zamontowanego osobno na duzym radiatorze ) znajduje sie na okraglej plytce wokol silnika .Ciekawostka jest tutaj fakt ,iz obie konstrukcje nie posiadaja transformatora a pozadane napiecie uzyskiwane jest w oparciu o mostki prostownicze stabilizowane ukladem kondensatorow.
Mimo wielu podobienstw ,wizualnie gramofony roznia sie ,DD-5 (prosze nie mylic z modelem DD-5 E ktory jest zupelnie innym gramofonem i przypomina z wygladu gramofon Micro Solid 5) ma 1,5 Kg talerz z zewnetrzna skala stroboskopu , natomiast konstrukcja talerza DD-6 przypomina rozwiazanie ktore zastosowano w wyzszym modelu mianowicie DD-7 gdzie oswietlenie stroboskopu zamontowane jest od spodu a sama skala odlana w postaci perforowanego pierscienia zewnetrznrgo przymocowana jest srobkami.
Jednak zasadnicza roznica przejawia sie w doborze ramienia , DD-5 wyposazony jest w ramie
Ma-303 statycznie zbalansowane, natomiast DD-6 posiada zubozona wersje ramienia Ma -505( w stosunku do wersji podstawowej brak windy hydraulicznej, ktora zostala zastapiona winda mechaniczna, zintegrowana ze specjalnie zaprojektowana do tego modelu baza ,regulacja VTA odbywa sie tez w inny sposob. Ramie w wersji do gramofonu DD-6 jest rowniez konstrukcja zbalansowana dynamicznie ale nie posiada ciezarka lateralnego)
Niestety DD-6 z mojej kolekcji posiada ramiaczko Ma -202 w zmodyfikowanej przeze mnie wersji (uklad sprezynowy antiskatingu zostal usuniety a w jego miejsce zamontowalem klasyczny antiskating grawitacyjny z ciezarkami lateralnymi , ponadto trzpien lozyska glownego zostal zaadaptowany do oryginalnej bazy DD-6 wraz z winda).
Podsumowujac ,mimo roznicy w wygladzie zewnetrznym technicznie sa to bardzo podobne konstrukcje. Przypuszczam ,ze zamyslem producentow w tym przypadku bylo wprowadzenie na rynek podobnych gramofonow ,ktore byly by wyposazone w odmienne typy ramion a zupelnie inny design mial ta pozorna roznice tylko poglebiac.