Micro Seiki DD-8

Tym razem dla rownowagi cos z napedem bezposrednim a mianowicie DD-8 . Na rynku japonskim pojawil sie w 1977 roku ,dzieki brdzo dobremu stosunkowi ceny do jakosci byl to szeroko rozpowszechniony model , ktory zaszeregowal bym jako gorny segment sredniej polki, w Europie i USA nie byl sprzedawany. Wersja podstawowa wyposazona byla lekko okrojona wersje bardzo dobrego ramiaczka Ma-505 zbalansowanego dynamicznie. ( Informacje na temat tego ramienia znajdziecie pod : Micro-Ramiona dynamicznie zbalansowane-MA-505).

Gramofon napedzany jest solidnym 24 segmentowym silnikiem PLL-Quarz MC-936 B , produkcji JVC, ten sam silnik zostal zastosowany rowniez np. w gramofonie Micro DQX-500 . Plinta ma wymiary 510mm x 410mm x 50 mm i wykonana jest z trzech warstw fornirowanej plyty MDF. Waga gramofonu to 14,5 Kg , cena w 1977 roku ok. 100.000 JPY

Jak juz wyzej wspomnialem gramofon byl dostepny na rynku japonskim dlatego tez dla szczesliwych posiadaczy tego modelu poza Japonia pojawia sie od razu odwieczny dylemat , dokonac wymiany transformatora czy korzystac z podpietego konwertera ?

Ja osbiscie wole to pierwsze rozwiazanie ( w przypadku DD-8 jest to operacja wzglednie prosta polegajaca na dobraniu kompaktybilnego transformatora oraz dokonaniu drobnych zmian na plytce zasilajacej).

Mozna sie rowniez zdecydowac na rozwiazanie „posrednie a mianowicie dokonac wymiany uzwojenia pierwotnego w oryginalnym transformatorze co jak sadze zadowoliloby tak „ortodoksow” jak i „reformatorow”

W mojej kolekcji posiadam trzy egzemplarze tego gramofonu :

-Wersje standardowa o oznaczeniu DD-8 , ktora jak napisalem powyzej wyposazona byla seryjnie w ramie MA-505 oraz odlewany talerz ze stopu cynku, ktory jest stosunkowo plaski ale dzieki duzej srednicy (350 mm) oraz odpowiedniemu doborowi stopu metalu osiaga wage 3250 Gr .

-Wersja DD-8 Z nie rozni sie wiele od wersji standardowej , byla sprzedawana jako naped z uniwersalna aluminiowa baza przystosowana do montazu ramion 9„U mnie jak widzicie na zdjeciach zamontowane jest ramie CF-1 ( 9 cali zbalansowane dynamicznie )

-Najrzadziej spotykana jest wersja DD-8 X , ktora rozni sie znaczaco od dwoch pozostalych , uklad zasilania lacznie z transformatorem wyprowadzony jest w tym przypadku na zewnatrz i znajduje sie w dodatkowej obudowie (podobne rozwiazanie stosowane bylo w wyzszych modelach takich jak np. DD-100 lub w serii DQL oraz DDL.

Talerz w tym przypadku optycznie wyglada tak samo aczkolwiek rozni sie nieznacznie waga.

U mnie jak widzicie na zdjeciach zamontowane jest ramie MA-303 9 calowe zbalansowane statycznie . ( Informacje na temat tego ramienia znajdziecie pod: Micro-Ramiona statycznie zbalansowane- MA-303 ).

W mojej opini jest to bardzo udana konstrukcja ( bardzo dobry stosunek ceny do jakosci) posiadajaca solidny stabilny naped oraz duzy talerz , ktory dzieki zastosowaniu stopu cynku osiaga przyzwoita wage , estetyczne i precyzyjne wykonanie zapewnialo i zapewnia do dnia dzisiejszego duza grupe wielbicieli, osobiscie najbardziej odpowiada mi wersja X ,ktora niestety jest bardzo trudno pozyskac.