Micro Seiki DDL-60

DDL 60 to jeden z pierwszych napedow firmy Micro przystosowanych do jednoczesnego montazu dwoch ramion 9 calowych. Model ten pojawil sie na rynku japonskim pod koniec lat siedemdziesiatych i byl produkowany stosunkowo krotko bo prawdopodobnie tylko do roku 1978 ( pewnej informacji na temat dokladnej daty zakonczenia produkcji niestety nie posiadam ,opieram sie tylko na danych dotyczacych poszczegolnych egzemplarzy ,ktore znajdowaly sie w moim posiadaniu.)

Plinta o wymiarach 580x490x55 mm wykonana jest z trzech warstw plyty MDF fornirowanych naturalnym fornirem. Otwory montazowe o srednicy 130 mm pozwalaja na zastosowanie obrotowych mounts . Standardowo w komplecie dostarczane byly dwa mounts wykonane tak jak plinta z plyty MDF, ktore mocowane byly za pomoca szesciu srub imbusowych M-5 (dzieki temu rozwiazaniu istnieje mozliwosc zamiennego stosowania metalowych mounts serii A-1200 )

Silnik firmy JVC Victor MO 938 J o mocy 4,5 W w porownaniu do wyzszych modeli tej serii (DDL-120 , DDL-150) posiada stosunkowo niewielki moment obrotowy co zapewnie sklonilo konstruktorow do zastosowania talerza o srednicy zaledwie 300 mm oraz niewielkiej wadze.

Talerz aluminiowy odlewny cisnieniowo wazacy 3300 Gr wydaje sie bardzo podobny do telerza zastosowanego w modelu BL-71.

Uklad zasilajacy podobnie jak w innych modelach tej serii wyprowadzony zostal na zewnatrz plinty i znajduje sie w osobnej plastikowej obudowie posiadajacy w wylacznik glowny.

Egzemplarz z mojej kolekcji wyposazylem w nastepujace ramiona : po prawej stronie Micro MA-505 Mk.I z ciezka baza A-81 ( kompensuje to jak mysle brak metalowych Mounts serii A-1200) jako headshell zastosowalem z wyboru H-303 w wersji standardowej. Po lewej stronie rowniez ramiaczko zbalansowane dynamicznie Micro MA-707 ze zmienna TEM , headshell w tym przypadku rowniez z wyboru H-707 w wersji”X”

DDL-60 standardowo wyposazony jest w plastikowe nogi z mozliwoscia regulacji wysokosci w zakresie 10 mm . Egzemplarz z mojej kolekcji „zasluzyl” sobie na kopie aluminiowych nog MSB-100.

Podsumowujac : DDL-60 to „najmniejszy” z wielkich ( napewno gabarytowo ) napedow tej serii . Co prawda silnik posiadajaacy stosunkowo niewielki moment obrotowy uniemozliwia zastosowanie talerza o wiekszych gabarytach ( co bylo by bardzo wskazane tak ze wzgledow estetycznych jak i majac na uwadze osiagi) to jednak jest to bardzo solidny naped posiadajacy duzy potencjal .

Wielka plinta majaca otwory montazowe dla baz w standardzie A-1200 umozliwia praktycznie dowolny montaz dwoch ramion 9 calowych niezaleznie od gabarytow ( np. Dynavector DV-500 miesci sie rowniez bez problemu). Wyprowadzony na zewnatrz uklad zasilania dopelnia tylko wysoka jakosc tej konstrukcji. Naped polecam szczegolnie milosnikom eksperymentow z roznymi ramionami oraz wkladkami.