Gramofon Micro DDX-1000 byl produkowany w latach 1976-78 . Powstaly wersje na rodzimy rynek japonski gdze cena samego napedu bez ramion oraz odpowiednich baz (mount) wahala sie w granicach 138.000-145.000 JPY. Wersja europejska pojawila sie praktycznie rownoczesnie z wersja japonska i kosztowala 1900 DM ( Niemcy). Wersja amerykanska byla dystrybuowana na terenie USA przez firme TEAC , co do ceny nie posiadam niestety zadnych informacji.

Charakterystyczna cecha tego modelu jak widac to na zdjeciach jest brak klasycznej plinty , w ktorej zawarte sa zazwyczaj wszystkie komponenty gramofonu. Firma Mikro postawila w tym przypadku na odlewana cisnieniowo ze stopu aluminiowo -cynkowego komore w , ktorej zamontowany zostal silnik wraz z ukladem sterujacym . Cala konstrukcja opiera sie na trzech nogach wyposazonych w typowe dla firmy Micro absorbery pneumatyczne.
Wymiary :
Naped – 444 x 444 x 125 mm , waga 14,5 kg Zasilanie – 220 x 100 x 70 mm , waga 1,9 kg

Uklad zasilajacy znajduje sie w osobnej obudowie i polaczony jest z napedem za pomoca specjalnego zlacza wielostykowego.

Budowa zasilacza nie jest specjalnie somplikowana , obok transformatora we wnetrzu znajduje sie rowniez uklad regulujacy obroty talerza z przelacznikiem zakresu pracy oraz wylacznik glowny.


Ciekawostka jest tutaj silnik MC-922 firmy JVC Victor ( firma w tym czasie byla czescia koncernu Matsushita) , ktory w tym przypadku zostal specjalnie zaprojektowany przez koncern Matsushita wedlug specyfikacji do tego modelu przeslanej przez konstruktorow gramofonu . Inzynierowie Micro stawiali tutaj szczegolny nacisk na wysoki moment obrotoowy tego silnika.



Talerz o wadze 2,3 kg wykonany jest ze stopu aluminium i odlewany metoda cisnieniowa.


Do montazu ramion ( mozna bylo zamontowac maksymalnie trzy ramiona dlugosci 9-12 cali ) sluza specjalnie zaprojektowane do tego celu bazy zewnetrzne . Bazy te sa mocowane na wylacznie do tego celu skonstruowanych trzpieniach bedacych przedluzeniem kolumn , do ktorych od spodu mocowane byly nogi gramofonu.
W oznaczeniu firmy Micro jest to seria „AX”
-AX-1 wersja przewidziana do wiekrzosci ramion 9-cio calowych
-AX-2 ramiona 9-cio calowe firmy SME
-AX-3 rammiona 12-to calowe firmy Micro
-AX-4 rammiona 12-to calowe firmy SME
-AX-5 ramiona firmy Audio technica
Bazy w wersji podstawowej wykonane byly z aluminium , natomiast bazy posiadajace w specyfikacji na koncu litere „G” wykonane byly ze specjalnego stopu (Gunmatal).
Obecnie na rynku sa rowniez do nabycia uniwersalne zamienniki z regulowana na dwoch trzpieniach dlugoscia .


W okolo rok pozniej od premiery na rynku japonskim pojawila sie rowniez wersja MDX-1000 . Byla to odmiana tak jak pozostale napedy z serii MD sprzedawana w formie gotowych modulow przeznaczonych do indywidualnej konfiguracji oraz wlasnego montazu. Zazwyczaj kupowano ja w komplecie z tradycyjna drewniana plinta tak jak na zdjeciu ponizej. (Wiecej informacji na temat modeli MD znajdziecie pod : Micro – MD seria ).

Podsumowujac DDX-1000 to jeden z pierwszych napedow seri „X”, ktora w koncowce lat 70-tych oraz w poczatkach lat 80-tych stala sie wizytowka tokijskiej firmy. Ponadczasowa „optyka” tych napedow ( brak tradycyjnej drewnianej plinty) zyskala sobie wierne grono wielbicieli. Bardzo solidne wykonanie , mozliwosc zamontowania nawet trzech ramiaczek o roznych dlugosciach oraz solidny silnik o duzym momencie obrotowym sprawia , ze DDX-1000 jest do dzisiaj bardzo cenionym na rynku wtornym napedem gramofonowym.

