Ramie MA-505 jest moim zdaniem jedna z najbardziej udanych konstrukcji tego rodzaju, ktore swojego czasu produkowane byly na duza skale (w tym przypadku sadze mozna mowic nawet o produkcji masowej)
Dane techniczne :
Dl.calkowita 322 mm ( 9“) lub 372 mm (12“)
Dl.efektywna 237 mm (9“) lub 282 mm (12“)
Masa efektywna 7-8 Gr. lub 11 Gr.
Overhang 15 mm lub 12 mm
Zakres VTA 42-86 mm
Przeznaczone dla systemow 4-10 Gr. lub 12-19 Gr
Osobiscie doliczylem sie 12 wersji tego ramiaczka, nie bede ich wszystkich tutaj wymienial (odpowiednie listy mozna znalezc na wielu forach intewrnetowych ) bardziej chodzi mi aby zwrocic wasza uwage na znaczace roznice w samej budowie oraz odpowiednio zastosowanych oznaczenich.
-MA-505 (umownie okreslane jako Mk.I ) to pierwotna wersja 9“ z okablowaniem miedzianym oraz dedykowanym headshellem H-303 przystosowana do uniwersalnego montazu.
-Ma-505 L to samo co powyzej tylko dluga wersja 12“
-MA-505 X wersja ze specjalnie opracowanym 3 segmentowym okablowaniem miedzianym (kontakty sprzegielka polaczone sa z standardowym okablowaniem 0,06 mm², w srodkowej czesci uzyto dwuzylowych przewodow niejako polaczenie aktywne plus ekran dla kazdego kanalu osobno,w koncowce na odcinku trzpienia zastosowano ponownie standardowe okablowanie 0,06 mm². Wszystkie trzy odcinki polaczone sa metoda lutowania spoiwem srebrnym.
Jako uzasadnienie tego rozwiazania dotarly do mnie opinie. iz byla to proba optymalizacji okablowania w stosunku do w tamtym czasie nowego headshella H-505X, ktory posiada podobne okablowanie ,czy jest to zgodne z prawda nie moge w 100% potwierdzic, jezeli ktos z was posiada wiedze na ten temat to bardzo prosze o informacje)
-MA-505LX to samo co powyzej tylko w przypadku ramiaczka dlugiego 12“,dodatkowo wprowadzony stabilizator AST-05 (patrz zdjecia)
-MA-505 S okablowanie srebrne
-MA-505 LS ramiaczko dlugie plus okablowanie srebrne
-MA-505 Mk.II ten wariant najczesciej uznawany jest jako poprawiona wersja Mk.I chodzi wylacznie o uniwersalna baze tego ramienia i troche inny mechanizm ustawiania VTA.Wiecie jak to jest z tymi „poprawionymi“wersjami (improved ) moim zdaniem nie zawsze wychodza na dobre (najleprzy przyklad ramiaczka SME seria 3 improved ).
Spotykane sa rowniez wersje Mk.II SX oraz Mk.II LX pochodzace z ostatniego okresu produkcji ,jest to bardzo ciekawy wariant gdzie w obu przypadkach zastosowano baze AX stosowana rowniez w ramiaczkach MAX 237 oraz MAX 282 co stanowi pewnego rodzaju postep jakosciowy. Dodatkowa ciekawostka jest fakt , iz wersja M-505 LX Mk.II ma dlugosc calkowita 375 mm a wiec jest o 3 mm dluzsza niz pozostale wersje „L”
-MA-505 Mk.III to wersja z wymiennymi rurkami ramienia ,klasyczna w formie „S“ zaopatrzona w nowy typ sprzegielka oraz wersja z prosta rurka posiadajaca staly headshell typu H-707 . MA-505 Mk.III nie ma dodatkowego ciezarka lateralnego , a zamiast niego byl stosowany specjalny pierscien stabilizujacy.
Ramie bylo rowniez zaopatrzone w stabilizator AST-05 , AST-08 lub AST-10
Na zdjeciach dwie wersje MA_505 Mk.III rozniace sie baza ( Mount) . Lewa strona ramie uniwersalne wyposazone w baze MAX , natomiast po prawej stronie to samo ramie wyposazone w baze A-81 przystosowane do montazu z wykozystaniem listwy polaczeniowej.
Baza AX . Niestety ten wariant bazy nie posiada mozliwosci plynnego ustawiania VTA ale za to jest bardzo masywna , waga 560gr.
Dodatkowo wystepowaly „zubozone“ wersje tego ramienia zaadaptowane do potrzeb konkretnych napedow, takich jak DD-6 ; DD-7 ; DD-8 ; DD-35.
W powyzszych przypadkach najczesciej ramiona te byly montowane do konkretnych baz w ktorych regulacja VTA byla niemozliwa lub odbywala sie w ograniczonym zakresie przewaznie te wersje nie posiadaja hydraulicznej windy oraz ciezarka lateralnego, a okablowanie jest standardowe tak jak w modelu Mk.I.
Ponizej bardzo ciekawa wersja ramienia MA-505 Mk.I L ( 12 cali ) stosowana w gramofonach Micro DD-100 .Wiecej na ten temat znajdziecie w rozdziale Micro-DD Seria-DD-100.
Teraz troche o systemie dynamicznego zbalansowania zastosowanym w MA-505 .Uklad sklada sie praktycznie z trzech elementow ,ciezarek przeciwwagi sluzy w tym przypadku tylko do statycznego wywazenia ramienia do wartosci „0 „Gr. (ramie znajduje sie w stanie abvsolutnej rownowagi, czyli brak nacisku,oczywiscie pokretlo balansu dynamicznego w tym przypadku znajduje sie rowniez w pozycji na „0” Gr. podczas pracy, tak w plaszczyznie wertykalnej jak i horyzontalnej ramie podlega dzialaniu konkretnych sil fizycznych ,kompensacja w tym przypadku zajmuje sie sprezyna wbudowana we wnetrzu trzpienia przciwwagi , ktora jest polaczona za pomoca specjalnego ciegla, (plecionka wolframowo-tytanowa z dodatkiem wlokien PVC ) z systemem bloczkow zakonczonym pokretlami regulacyjnymi (zakres pracy 0-3Gr.) Manipulujac pokretlem balansu dynamicznego uzyskujemy wlasciwa dla danej wkladki wartosc nacisku (praktycznie regulacje tej wartosci mozemy dokonac podczas pracy ramienia gdy igla znajduje sie na plycie)
Regulacja antyskatingu odbywa sie nijako automatycznie , natomiast drugim pokretlem wybieramy pozycje w zaleznosci od szlifu igly ( kolor cerwony to igly eliptyczne natomiast granatowy to igly ” bardziej penetrujace” .Podczas projektowania ramiaczka konstruktorzy niestety nie przewidzieli ,ze wytworcy wkladek pojda w kierunku coraz bardziej „ostrych ” igiel , dlatego tez w przypadku ekstremalnych szlifow np. Gyger 80 moga pojawic sie problemy , wielbicieli Shibaty moge uspokojic , z tym szlifem wszystko funkcjonuje dobrze.
Podsumowujac , MA-505 jest bardzo udana produkcja ,sam fakt , ze ramiaczko to bylo produkowane na taka skale i w tylu wariantach mowi sam za siebie , jego prostota obslugi powiazana z przyslowiowa juz precyzja inzynierow Mikro dala w tym przypadku tak wspanialy rezultat.
Stosunkowo rzadka wersja MA-505 Mk.II X z koncowej fazy produkcji z baza „AX”