Moduły do budowy MD-100 pojawiły się na rynku japońskim w 1976 roku, krótko po premierze gramofonu Micro Seiki DD-100. Zestaw składał się praktycznie z czterech modułów plus plinta. - Uklad sterujący lacznie z zasilaczem - (Szczegółowy opis znajduje się w artykule o Micro Seiki DD-100 ) -Terminal z gniazdami wielostykowymi sluzacy do łączenia ze sobą wszystkich komponentów. -moduł przełącznika -Silnik plus talerz
Dodatkowo moduły zastosowane w innych modelach firmy Mikro można było łatwo dostosować do planowanego projektu, np. zawiasy z serii BL-91 L lub DDL-60. Nogi MSB-6 lub MSB-100. Bazy (Mount) serii ASB a później także serii A-1200. Praktycznie wszystkie popularne 12-calowe uniwersalne ramiona gramofonowe, które były dostępne na rynku dobrze nadawały się do tego projektu. W wersji „Z” była też mozliwosc pozyskania gotowej drewnianej plinty .
Moja wizja MD-100 ma wymiary 670 x 520 x 150 mm i waży ponad 32 kg. Obudowa zbudowana jest w konstrukcji „kanapkowej” z dwóch warstw płyty wiórowej i jednej warstwy sklejki. Do zamocowania pokrywy użyłem mocnych i wytrzymałych zawiasów DDL-60. Nogi to kopia MSB-100, wyposażona w gumowe amortyzatory własnej produkcji (konstrukcję tych nóg opisałem w artykule o Micro DDL-150)
Mój MD-100 jest wyposażony w dwa 12-calowe ramiona, które sam zbudowałem. Oba ramiona są zamontowane na bazach Micro-ASB . Po prawej stronie mamy ramię, w którym łożysko główne pochodzi z Micro Ma-11/Grace G-545. Ramię ma bardzo ciężką mosiężną rurkę ramienia i jest wyposażone w standardowe sprzegielko SME. TEM w tym przypadku wynosi 35,25 gr. Ze względu na to, że gramofon posiada prędkość 78 obrotów na minutę, zdecydowałem się zaprojektować je tak, aby bez problemu można było to ramie wyposażyć w ciężkie wkładki mono, które są również używane do płyt szelakowych, takie jak np Ortofon SPU Mono CG 65 Di Mk II.
Również po lewej stronie mamy 12-calowe ramię wykonane na bazie łożyska głównego Ortofona. Prosta rurka z prasowanych włókien węglowych jest wyposażona w dodatkowy ciezarek, który umożliwia płynną konwersję TEM w zakresie do 5 gr. (inspiracją w tym przypadku było rozwiązanie zastosowane przez inżynierów Micro w ramieniu MA-707).
Podsumowując, MD-100, dzięki swojej modułowej konstrukcji i możliwości wykorzystania całego szeregu dodatkowych części (modulow ) z innych programów Micro-Seiki, oferuje w stosunkowo łatwy sposób nawet przeciętnemu majsterkowiczowi mozliwosc zbudowania własnego autorskiego gramofonu lub przynajmniej pozwala mu go samodzielnie skonfigurować.