Najwyzszy model Luxmana z napedem bezposrednim
Luxman PD-444 byl produkowany w latach 1977-80 . Przygotowane zostaly trzy warianty tego modelu na rodzimy rynek japonski , na Europe oraz USA/Kanade.
Plinta o wymiarach 665x395x160 wykonana zostala z plyty MDF wykonczonej na zwenatrz panelem ze szczotkowanej blachy aluminiowej , boki plinty oblozone zostaly panelami drewnianymi.
Waga napedu to ponad 22 kg , a owczesna cena na rynku japonskim to 170.000 JPY , na rynku europejskim konkretnie w Niemczech naped kosztowal 2500DM. (Bazy trzeba bylo dokupic osobno).
Naped przystosowany jest do szybkiego montazu dwoch niezaleznych ramion osadzonych w specjalnie skonstruowanych bazach , ktore umcowane sa do aluminiowej szyny umozliwiajacej precyzyjne pozycjonowanie. Z prawej strony istnieje mozliwosc zamontowania ramion 9 calowych w dowolnej konfiguracji. Po lewej stronie mozna zamontowac ramiona o dlugosci do 12,5 cala. Warto w tym miejscu zaznaczyc ,ze takie samo rozwiazanie inzynierowie Micro zastosowali rowniez w modelach PD-441( tylko jedno ramie) oraz PD-555.
Wyprodukowano 5 rodzajow baz a dokladniej mowiac 5 rodzajow adapterow montowanych w mechanizmie pozycjonujacym :
-TP-SG (adapter uniwersalny np. ramiona Denon DA-302;303;305;307 Greace G-545;840;860;960;907)
-TP-MT (adapter dla ramion mocowanych na sruby np. Micro MA-505 ,STAX UA-7;70 Ortofon RMG-212)
-TP-LH (adapter dla ramion z dlugimi i waskimi rurkami lozyskowania glownego np. Technics EPA-100)
-TP-LS (adapter zarezerwowany dla ramion SME)
-TD-X (adapter dla pozostalych typow )
Do adaptera TP-LS (SME) zaprojektowalem dodatkowe Mounts aby niepotrzebnie nie dublowac mechanizmow przesownych obu firm.
Dodatkowym atutem calosci jest elektroniczny przelacznik pracy danego ramienia ,dzieki temu uzyskujemy tylko jedno polaczenie gramofonu z przedwzmacniaczem, wybor ramienia ,ktore w danym momencie odtwarza plyte regulujemy przelacznikiem (Tonearm Selector) znajdujacym sie w dolnej czesci gramofonu (zakres pracy „A” oraz „B” )
Naped zostal wyposazony we wspanialy silnik firmy NIHON Servo MDS-102 C ( w przypadku egzemplarza z mojej kolekcji jest to wersja Mk.II ) ,koncernu NIDEC (silnik ten zastosowano rowniez w blizniaczym modelu PD-441 oraz w gramofonie Luxman PD-121 serii „A”.
Silnik wykonany jest w technologii LFS (Load Free Spindle) dzieki zastosowaniu dwoch przeciwstawnych pol magnetycznych oraz ferytowo aluminiowych magnesow o zmiennym ” kacie natarcia” zmniejsza znaczaco nacisk ciezaru talerza na lozysko glowne pozwalajac mu nijako „lewitowac „umozliwia to bardzo precyzyjna i rownomierna prace oraz zastosowanie odlewanego cisnieniowo talerza aluminiowego o niebagatelnej wadze 3200 gr co w przypadku napedow DD nie jest tak oczywiste.
Nogi gramofonu skonstruowane sa w oparciu o uklad absorberow sprezyna stalowa na podkladce gumowej. Regulacja wysokosci w zakresie 10 mm. Oslona ze szkla akrylowego jest tej wielkosci , ze konstruktorzy zdecydowali sie zastosowac zawiasy tasmowe (takie samo rozwiazanie pojawia sie w modelach PD-441 oraz PD-555) co jest raczej rozwiazaniem unikatowym. Moim zdaniem tak funkcjonalnie jak i optycznie byla to bardzo dobra decyzja.
Podsumowujac : Moim zdaniem Luxman PD-444 nalezy do najwyzszej polki napedow DD. Jego silnik przewyzsza swoja kultura pracy osiagniecia konkurencji (szczegolnie mam tu na mysli silniki oferowane przez koncern Matsushita , ktore ciesza sie do dzisiaj zasluzona slawa , a byly montowane np. w gramofonach Technics serii SP) Mozliwosc montazu dwoch ramion nawet do wielkosci 12,5 cala oraz unikatowego rozwiazania z „szyna montazowa”sprawia ,ze PD-444 stal sie obiektem westchnien wielu audiofilow ,szczegolnie tych ktorzy zamierzaja eksperymentowac z roznymi typami ramion (bardzo prosty i szybki montaz i demontaz).