Najlepszy paskowiec Luxmana
PD-555 to najwyzszy model tej firmy jezeli chodzi o gramofony z napedem paskowym. Gramofon pojawil sie w sprzedazy w roku 1980 i byl produkowany do konca 1983 roku.
Na rynku japonskim kosztowal 450 000 JPY natomiast w Europie (Niemcy) 8500 DM (cena obejmowala sam naped plus dwie bazy Mount do wyboru oraz kompresor VS-555)
Plinta wykonana podobnie jak wczesniej model PD-444 w technice „sandwiczowej” z odlewanych plyt stalowych przekladanyh sklejka sosnowa ,od gory plinta wykonczona jest lita plyta aluminiowa natomiast boki zrobione sa ze sklejki sosnowej wykonczonej naturalnym fornirem.
Naped posiada trzy zakresy predkosci obrotowej 33,33 ; 45 oraz 78 obr/min . Wszystkie trzy zakresy predkosci posiadaja niezalezny system regulacji.
Konstrukcja napedzana jest silnikiem koncernu Matsushita DAX-1OA1PM o mocy 20W i napieciu DC 15V ktory jest wyposazony w oscylator kwarcowy. Uklad zasilajacy co raczej nietypowe dla gramofonow posiada transformator toroidalny „zamkniety” w specjalnej puszce izolacyjnej.
Plyte glowna stanowi odlany ze stali system odpowiednio rozplanowanych komor w ktorych znajduja miejsce plytki elektroniczne oraz pozostale elementy sterowania gramofonu.
Talerz o wadze 8500 gr osadzony jest na indywidualnie skonstruowanym podtalerzyku w ktorego osi znajduje sie specjalny otwor polaczony systemem gumowych wezykow z kompresorem,ktory zasyca powietrze spod talerza w celu uzyskania prozni.
Nogi gramofonu podobnie jak w modelu PD-444/441skonstruowane sa w oparciu o uklad absorberow ze sprezyna stalowa na podkladce gumowej. Regulacja wysokosci w zakresie 10 mm. Oslona ze szkla akrylowego jest tej wielkosci , ze konstruktorzy zdecydowali sie zastosowac zawiasy tasmowe co jest raczej rozwiazaniem unikatowym. Moim zdaniem tak funkcjonalnie jak i optycznie byla to bardzo dobra decyzja.
Gramofon przystosowany jest do szybkiego montazu dwoch niezaleznych ramion osadzonych w specjalnie skonstruowanych bazach , ktore umcowane sa do aluminiowej szyny umozliwiajacej precyzyjne pozycjonowanie. Z prawej strony istnieje mozliwosc zamontowania ramion 9-10 calowych w dowolnej konfiguracji. Po lewej stronie mozna zamontowac ramiona o dlugosci do 12,5 cala. Warto w tym miejscu zaznaczyc ,ze takie samo rozwiazanie inzynierowie Micro zastosowali rowniez w modelach PD-441( tylko jedno ramie) oraz PD-444
Wyprodukowano 5 rodzajow baz a dokladniej mowiac 5 rodzajow adapterow montowanych w mechanizmie pozycjonujacym :
-TP-SG (adapter uniwersalny np. ramiona Denon DA-302;303;305;307 Greace G-545;840;860;960;907)
-TP-MT (adapter dla ramion mocowanych na sruby np. Micro MA-505 ,STAX UA-7;70 Ortofon RMG-212)
-TP-LH (adapter dla ramion z dlugimi i waskimi rurkami lozyskowania glownego np. Technics EPA-100)
-TP-LS (adapter zarezerwowany dla ramion SME)
-TD-X (adapter dla pozostalych typow )
Do adaptera TP-LS (SME) zaprojektowalem dodatkowe Mounts aby niepotrzebnie nie dublowac mechanizmow przesownych obu firm.
W czerwcu 1980 roku firma Luxman z okazji swoich 55 urodzin wypuscila na rynek ekskluzywna wersje PD-555 Anniversary (plinta w kolorze zlotym oraz wzmocniony silnik DAER- 1OA-1PM ) wykonano tylko 55 egzemplarzy w tej konfiguracji ( cytujac za LWA do dnia dzisiejszego podobno istnieja jeszcze 42 w pelni sprawne egzemplarze z tego 11 sztuk w Europie)
Niestety jezeli chodzi o kompresor VS-555 to nie moge sie tutaj podeprzec konkretnymi zdjeciami, poniewaz obydwa egzemplarze z mojej kolekcji nie posiadaja takowych. W tym miejscu zwracam sie z prosba o informacje jezeli ktos z czytajacych tekst posiada na zbyciu te kompresory, jestem zainteresowany.
Podsumowujac : Naped PD-555 to absolutnie najwyzsza polka gramofonow wyprodukowanych w poczatku lat 80-tych przez inzynierow Micro. W tamtym czasie silnik oraz szeroko pojeta ” elektronika” stanowila baze wyjsiowa dla takich konstrukcji firmy Micro Seiki jak BL-111 oraz napedow serii SX , ktore mimo uplywu kolejnych 5 lat ( seria SX powstala w polowie lat 80-tych) nie roznia sie znaczaco. ” Brak ” lozyska typu Air kompensowany jest w tym przypadku unikatowym w swoim rodzaju systemem montazu ramion , ktory w oparciu o szeroka game baz (Mounts) zapewnia potencjalnemu wlascicielowi precyzyjny i szybki montaz praktycznie nieograniczonej liczby ramion o roznych dlugosciach (niestety nie mozna miec wszystkiego na raz).